دیگهای چگالشی

در دیگ های معمولی بخار و گازهای داغ حاصل از احتراق سوخت، در دمای بالا از دودکش خارج می شود.  در مقابل در دیگ ها یا پکیج های چگالشی گازهای اگزاست (خروجی) دما بالا هدر نمیرود بلکه از آن برای پیشگرم کردن هوای  ورودی به دیگ استفاده می شود. طی این فرآیند دمای گازهای اگزاست تا 60 درجه سانتی گراد کاهش می یابد که در تنیجه آن بخار آب موجود در گازهای خروجی به حالت مایع در خواهد آمد. به این پدیده میعان یا کندانس گفته می شود. بنابر این به دیگ هایی که از این تکنولوژی بهره می برند دیگ های چگالشی یا کندانس نامیده می شوند. عمل استفاده مجدد از گرمای گازهای اگزاست باعث افزایش بازدهی دیگ تا 10-12% می شود.

بویلرهای کاندنسینگ یا چگالشی با تولید کم مونوکسید کربن و اکسید‌های نیتروژن که مهم‌ترین پایه آلودگی‌های ناشی از احتراق ناقص موتورخانه‌ها هستند، بهترین گزینه جهت حفظ محیط زیست می‌باشند. 

مزایای دیگ های چگالشی:

  • راندمان بالا
  • جنبه های زیست محیطی
  • قابلیت تغییر ظرفیت
  • اشغال فضای کمتر
  • کاهش هزینه های جاری
  • کاهش سر و صدا
  • تسهیل در نصب و نگهداری

نکته مهمی که در پکیج های چگالشی حائز اهمیت است، امکان تغییر ظرفیت آن ها می باشد. این پکیج ها را می توان با استفاده از سیستم های کنترل هوشمند طوری تنظیم نمود تا مطابق با نیاز حرارتی ساختملان تنظیم شوند. نوع مشعل این بویلرها از جنس الیاف فلزی می باشد و بصورت تشعشعی کار می کند. همچنین این پکیج ها با توجه به استفاده از فن های دور متغیر باعث شده اند تا از آلودگی صوتی متداول این بویلرها کاسته شود.

سیستم کنترلی پیشرفته و هوشمند دیگ های چگالشی:

این فرآیند به صورت کاملا اتوماتیک انجام می گردد. درحالی که در بویلرهای متداول مورد استقاده قابلیت تغییر ظرفیت کارکرد را نداشته و بدین ترتیب استهلاک دستگاه و مصرف بالای انرژی به وقوع می پیوندد. مجهز بودن دیگ های چگالشی به سیستم کنترل هوشمند محیطی براساس اندازه گیری دمای هوای بیرون و با قابلیت برنامه ریزی ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه می باشند و بدینوسیله با برنامه ریزی کامل این سیستم، میتوان صرفه جویی مضاعفی در مصرف انرژی ساختمان، علاوه بر راندمان بالای آن داشت.با توجه به اینکه ماهیت کارکرد این پکیج ها بصورت چگالشی می باشد، بنابراین محدودیت های بویلرهای رایج در رعایت حداقل دمای برگشت برای جریان آبگرم ورودی به بویلر و یا حداقل برقراری جریان آب در بویلر را نداشته و درنتیجه کنترل پذیری بیشتری دارند.

 

Type & Press Enter
Type & Press Enter